Sento LED Tavolo Mat Gold/Sort

Varenr: 6T140LE52GS
12.580,00 kr.

Tilkøb til produktet

  • Fjernbetjening til Air-modul - Sort
    Forventet levering: 7 - 14 hverdage
  • Vægholder til Air-Fjernbetjening - Sort
    Forventet levering: 7 - 14 hverdage

Fri fragt

Vi leverer i hele Danmark

100%

Familiejet

Forlænget returret

Byt til 1. februar

Fri fragt

Vi leverer i hele Danmark

100%

Familiejet

Finansiering

Læs mere

Beskrivelse

Occhio Sento LED Tavolo bordlampe i Mat Guld/Sort

Sento Tavolo fra tyske Occhio er en bordlampe i absolut topkvalitet og fantastisk design. Det specielle ved Occhio Sento serien er strålerne på lyset. Occhios lamper er nemlig perfekte til at skabe stemninger i hvert hjem. Occhio Sento LED Tavolo kan bruges til atmosfæreskabende lys i stuen eller soveværelset, men kan også bruges som arbejdslampe ved skrivebordet, mulighederne er mange. Med LED-udgaven af Sento serien har Occhio gentænkt lys og gjort brug af LED-lysets egenskaber for at give dig en perfekt lyskvalitet.
Occhio Sento LED kan nemlig styres uden berøring via infrarøde sensorer. På den måde er det muligt at justere lyset med simple bevægelser (denne funktion kan slås til og fra efter ønske). Det er muligt at styre hver lysdiode for sig, det vil sige, at selvom lampen kan lyse både op og ned, kan den også anvendes kun som down-light eller up-light efter behov ved nemt at slukke for den ene diode med en enkelt håndbevægelse.

Højde på lampen
Lampen findes i to forskellige højder 60 cm eller 80 cm. Sento Tavolo er 60 cm standard i højden, hvis du ønsker 80 cm, skal dette tilvælges i toppen. Har du brug for råd og vejledning kontakt os endelig.

Valg af hoved - C-Hoved, D-Hoved eller E-Hoved
Når du skal vælge denne lampe, skal du tage stilling til hovedet/lyssøjlen. Her er der tale om enten et C-hoved, E-hoved eller et D-hoved. Som standard er lampen udstyret med et E-hoved dvs. et hoved, der har flat glas for oven og et buet linseglas for neden. Et D-hoved har buet linseglas for oven samt for neden. Det flade glas giver et mere diffust lys, mens linsen giver et mere skarpt og fokuseret lys. Se sidste billede i billedrækken, hvor vi illustrerer, hvordan begge hoveder/linser lyser. Et C-Hoved har buet glas forneden og er lukket for oven, så lampen kun lyser nedad. 

Integreret Occhio Air
Denne teknologi giver dig et væld af topmoderne og innovative muligheder. Occhio Air gør, at du kan tænde, slukke, dæmpe eller skabe flotte stemninger med lyset direkte via Bluetooth. Med det integrerede Air-modul, kan du styre alt belysning fra Occhio fra samme sted i dit hjem - nemlig din telefon.
Derudover er der også mulighed for tilkøb af en Remote (fjernbetjening) og ydermere en væghængt-holder til selve fjernbetjeningen, som du nemt kan hænge lige, hvor det passer dig. Fjernbetjeningen gør det muligt, nemt og hurtigt at styre lyset uden brug af mobiltelefonen eller med håndbevægelser. Fjernbetjeningen kan desuden programmeres, så lyset, der ønskes, nemt kan trykkes frem. I dag ønsker folk ofte de samme lys-senarier/mængder til bestemte lejligheder, og her er fjernbetjeningen oplagt, da du kan spare bøvlet med at skulle indstille lyset med hænder eller på mobiltelefon hver dag. Familien eller vennerne kan på fjernbetjening hermed også nemt og hurtigt indstille lyset til hyggelys, arbejdslys mv.  

Højre- eller Venstre-vendt lampe
Lampen kan købes højre- eller venstre-vendt, så hovedet/lyset vender den rigtige vej, alt efter hvor lampen skal stå, hvad end det er ved sofa, stol, seng, skrivebord mv. Lampen er som standard venstre-vendt, dvs. magen til forsidebilledet/produktbilledet. Måden dette ses er, at hovedet vender til venstre, når lampen ses forfra. Vælg ovenfor, hvis du ønsker lampen med højre-vendt hoved.

Specifikationer
Findes i farverne: Mat Krom, Blank Krom, Mat Hvid, Mat Sort, Bronze, Gold/Mat Hvid, Gold/Mat Sort, Rose Gold, Blank Hvid/Blank Krom, Phantom, Black Phantom
Diameter på base/fod: 24 cm
Diameter på hoved: 12,3 cm
Højde på lampen: 60 cm eller 80 cm (vælg ovenfor)
Lyskilde: LED 18W
Lumen: E-hoved = 1170 lumen, D-Hoved = 1270 lumen
Kelvin: 2700 (Fås også med 3000 Kelvin, kontakt os, hvis dette ønskes)
Ra værdi: 97
IP: 20
Vægt: 6,5 kg.
Rotation: Hoved: 360 grader. Arm: 40 grader
Dæmpbar: Ja med håndbevægelser eller Occhio Air

Specifikationer
Brand Occhio
Leverandør varenummer 6T140LE52GS
Anmeldelser
Skriv din egen anmeldelse
Du anmelder: Sento LED Tavolo Mat Gold/Sort
loader
Indlæser...

Din anmeldelse er indsendt til gennemgang.

Denne formular er beskyttet af reCAPTCHA - Googles privatlivspolitik og servicevilkår gælder.

Sento-Tavolo-Matgold-black.jpg

Sento LED Tavolo Mat Gold/Sort

12.580,00 kr.